افزودنی های بتن

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن

  • افزایش عملکرد بتن بدون تغییر در نسبت آب به سیمان و در نتیجه بهبود کیفیت مقاومت بتن
  • سهولت در عملیات تراکم بتن و عدم آب انداختن بتن
  • میزان مورد توجهی صرفه جویی در مقدار مصرف سیمان بتن

انواع فوق روان کننده بتن

روان کننده بتن

روان کننده بتن :

این گروه از روان کننده بتن دارای قدرت کاهش آب حداکثر ۱۵٪ برای بتن روان و ۱۲٪ جهت بتن های نیمه شل می باشد. از آنجاییکه این مواد روان کننده بتن در آغاز و در دهه ۵۰ میلادی ساخته شدند به عنوان نسل اول روان کننده ها شهرت دارند.

این روان کننده ها دارای میزان مصرف مختلفی هستند رایج ترین آنها لیگنو سولفونات ها هستند.
فوق روان کننده بتن :

فوق روان کننده ها دارای اثری بسیاری قدرتمندتر از روان کننده بتن هستند. این نوع از روان کننده بتن این قابلیت را دارند که باعث کاهش آب زیاد بتن یا افزایش زیاد روانی بتن یا حتی هر دوی این موارد به طور توام گردند. قدرت کاهندگی این مواد در شرایط ایده آل تقریبا ۲۵٪ و در شرایط معمولی ٪۱۸ تا ۱۲٪ است. قدرت کاهش آب در این فوق روان کننده ها نباید کمتر از میزان ۱۲٪ باشد. ملامین فرمالدئید با غلظت بالا و یا نفتالین فرمالدئید سولفات شده با غلظت بالا از جمله رایج ترین و پر مصرف ترین نوع اینفوق روان کننده های بتنهستند. این دسته نسل دوم روان کننده بتن محسوب می شوند.
ابر روان کننده بتن :

ابر روان کننده های بتن در ایده آل ترین شرایط قدرت کاهش آبی حداکثر 35% تا 45% دارند . قدرت این ابر روان کننده ها در بتن های نیمه شل تا 30% محدود می شود. عموما این مواد به شکل مایع هستند. اسیدهای پلی کربوکسیلیک هیدروکسیلاتی و مواد اتری ، همینطور آکریلات ها از انواع این گروه هستند. مصرف این ابر روان کننده ها در دهه 90 میلادی رایج گردید و دلیل این جذابیت زیاد آنها این است که سعی می کنند میزان بیشتری کاهش آب داشته باشند.

روان کننده بتن شیمی

براساس کاربرد هم میتوان گروه های متفاوت روان کننده بتن را به صورت زیر دسته بندی کرد:
نوع ۱- کاربرد کاهش دهنده آب در بتن با روان کننده بتن
نوع۲- کاهنده آب با ویژگی تاخیر در گیرش بتن بوسیله روان کننده بتن
نوع۳- کاهنده آب با خاصیت زودگیرش بتن توسط روان کننده بتن

در حفظ روانی توسط روان کننده بتن هم باید گفت این مواد با هم متفاوت اند. برخی حفظ روانی را به مدت کم تر و برخی دیگر به مدت بیشتری دارا هستند. به طور کلی روان کننده های بتن نمی توانند این خاصیت را برای زمان طولانی حفظ کنند. با بوجود آوردن تغییراتی یا افزودن موادی میتوان این خاصیت را در آنها بهبود داد.


برچسب ها : روان کننده بتن , فوق روان مننده بتن ,
+ نوشته شده در شنبه 28 مهر 1397ساعت 15:42 توسط بتن | | تعداد بازدید : 10

افزودنی های بتن

افزودنی های بتن


افزودني هاي بتن

فزودني هاي بتن = افزايش كارايي بتن

با در نظر گرفتن افزايش استفاده از افزودني هاي بتن در سال هاي اخير در جهان و نتايج مطلوب اثر افزودني هاي بتن در تهيه بتن‌ هايي بادوام ، مقدار استفاده و پتانسيل توليد اين محصول در كشور ، افزودني هاي بتن اين امتياز در خور توجه را دارد كه در عنوان يك كالاي صادراتي با ارزش افزوده مطرح گردد.

افزودني هاي بتن براي افزايش كاربرد ، اصلاح ، نگهداري ، كاهش هزينه ها و دگرگون كردن بعضي ويژگي هاي بتن در شرايط محيطي ويژه مورد استفاده قرار مي گيرند. در عصر ما صنايع ساختمان سازي و مصالح به كاربرده شده دچار تغييراتي شگرف شده اند. در اين بين بتن از جمله پركاربرد ترين ماده در مصالح ساختماني مي باشد. در شرايطي كه نياز به بتن ريزي هاي سريع ، حفظ سازه ها در تماس دايمي با آب و مقابله با عواملي مانند سرما و يخبندان و … كه باعث از بين رفتن و يا كاهش كيفيت عملكرد بتن مي شود ما از افزودني هاي بتن استفاده مي كنيم. هم چنين مصرف افزودني‌ هاي بتن اين امتياز را دارد كه موجب صرفه ‌جويي‌ هاي گوناگون در هزينه هاي شما به صورت هاي مستقيم ، غيرمستقيم و نهان گردد. از جمله صرفه‌جويي‌ هاي مربوط به افزودني هاي بتن مي‌توان به ‌كاهش مقدار سيمان و آب ، افزايش بهره‌ وري نيروي انساني ، كاهش هزينه ‌هاي حاصل از افزايش كيفيت بتن ، كاهش زمان انجام فرايند ، افزايش مقاومت‌ هاي مكانيكي ، اطمينان از يكدستي توليد و كاهش هزينه ‌هاي سرمايه‌ گذاري ،كاهش استهلاك تجهيزات و ماشين‌آلات و … اشاره كرد.

افزودني هاي بتن هوازاي

پودر و ژل هاي سيليس ( افزودني هاي مضاعف ) براي بتن ريزي با كيفيت بسيار بالا الياف افزودني

افزودني هاي بتن پليمري

ملات پليمر دو تركيبي آماده مصرف شامل چسب و پودر پوشش براي حفاظت آرماتورها و چسب رابط بتن نو به قديمي

افزودني هاي بتن اپوكسي

ملات اپوكسي جهت چسباندن همه ي قطعات بتني و جهت لكه گيري ملات سه تركيبي براي چسباندن كل قطعات بتني و چسب رابط بتن نو و قديمي

افزودني هاي بتن گروت

ماده اصلي و شيميايي گروت جهت مخلوط كردن با مصالح خشك
ماده آماده گروت بدون هيچ گونه اضافه كردن ماده ديگري در سركار به جز آب

افزودني هاي بتن روان كننده

· ابر روان كننده بتن و كم كننده آب بتن به مقدار قابل توجه

· ابر روان كننده و كاهش آب بتن با خاصيت ديرگير كنندگي

· روان كننده و تاخير دهنده گيرش بتن در تركيب

افزودني هاي بتن چند نوع دارد ؟

افزودني هاي بتن به دو گروه مواد افزودني هاي بتن شيمايي و موادافزودني هاي بتن معدني دسته بندي ميشوند ، كه از درخور توجه ترين اين مواد ؛ روان كننده ها و فوق روان كننده ها را مي توان نام برد. كاربرد اصلي افزودني هاي بتن روان كننده؛ بهبود عملكرد بتن يا به عبارت ديگر كم كردن ميزان آب مورد نياز جهت مخلوط كردن بتن است كه از اين طريق مقاومت بيشتري در بتن مورد نظر حاصل مي شود.از ديگر كارايي هاي محصولات افزودني هاي بتن ، صرفه جويي در مقدار سيمان مصرفي و عدم آب انداختن بتن و افزايش سهولت فرايند تراكم بتن را ميتوان ذكر كرد. افزودني هاي بتن فوق روان كننده ، داراي اثري بسيار قويتر از روان كننده ها هستند. آن ها اين توانايي را دارند كه آب مورد نياز بتن را تا مقدار ۲۵ تا ۳۵ درصد كاهش داده و درنتيجه موجب بهبود بسيار زياد مقاومتبتن بشوند ، علاوه بر اين ها با بهبود خاصيت چسبندگي و پخش ذرات ريز در بتن ، در واقع باعث حفظ انسجام بتن شما مي شوند.

افزودني هاي بتن شيميايي

اين دسته از افزودني هاي بتن ؛ از اختلاط يا آميختن مواد آلي و معدني در طي واكنشي شيميايي حاصل ميشود و در شكل هاي پودري يا مايع و در مقدارهاي كم عموما تا حداكثر ۵ درصد وزن مواد سيماني در هنگام ساخت و تركيب و يا دقيقا قبل از ريختن بتن ، به مخلوط افزوده مي‌شوند.

افزودني هاي بتن معدني

افزودني هاي بتن اين دسته ي ديگر عموما به طور طبيعي در دسترس هستند و يا از توليدات جانبي صنعتي مي باشند ، كه به سه گروه مواد خنثي ، پوزولان ‌ها ، و مواد شبه سيماني تقسيم مي‌شوند و در راستاي بهبود و اصلاح ويژگي هاي مخلوط ‌هاي سيماني معمولا در مقادير استفاده بيشتر از ۵ درصد وزن سيمان و در زمان مخلوط كردن به بتن افزوده مي‌شوند.

افزودني هاي بتن اپوكسي

ملات اپوكسي جهت چسباندن همه ي قطعات بتني و جهت لكه گيري ملات سه تركيبي براي چسباندن كل قطعات بتني و چسب رابط بتن نو و قديميبرچسب ها : اقزودنی های بتن , افزودنی بتن ,
+ نوشته شده در شنبه 28 مهر 1397ساعت 15:08 توسط بتن | | تعداد بازدید : 10

× بستن تبلیغات